Цікавинки

Счетчик посещений Counter.CO.KZ - бесплатный счетчик на любой вкус!

ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

У громадських бібліотеках середньовічної Європи книги приковували до полиць ланцюгами. Такі ланцюги були досить довгі для того, щоб зняти книгу з полиці і прочитати, але не давали винести книгу за межі бібліотеки. Ця практика була поширена аж до ХVІІІ століття, що було обумовлено великою цінністю кожного примірника книги. 

Цікаві факти про бібліотеки 

Бібліотека для багатьох є храмом книги. Саме це місце є спеціальним сховищем для багатьох наукових і популярних творів друкарського мистецтва.

Представляємо Вам цікаві факти про бібліотеки. Не секрет, що перші бібліотеки створювалися при храмах релігій. І тоді були бібліотеки - сховища манускриптів, і тільки після того як в життя втілилася мрія про книгу і книгодрукування, з'явилися перші бібліотеки в звичному для нас вигляді.

Цікаво, скільки томів в найбільшому виданні? Багато хто думає, що це кілька сотень, але виявляється, що найбільша кількість томів - це 1112, і входять всі вони в парламентські документи Британії. І важить вони більше трьох тонн.

Багато забобонів породжують різні чутки про бібліотеки. Є міфи та історії про поселення привидів в різних історичних бібліотеках. Адже їм більше тисячі років. Але є і вираз «помилки диявола». Це висловлювання з'явилося ще в періоди, коли вся історія написання книг була при церквах.

При виданні божественних книг з'явилися усіма ненависні помилки. Так як це вважалося неприйнятним, то не можна було списувати їх присутність на людський фактор, а єдиним виправданням могло послужити проявом диявола. 

Ще цікаві факти про бібліотеки. Угорець Джозеф Тарі, наприклад, створив колекцію книг, довжина яких не перевищує 76 міліметрів. Такі мініатюрні книжечки виготовлялися на замовлення і були великою рідкістю. Однак, в них можна було перегорнути сторінки і побачити тексти книги.

Частенько книгами є біографії. І найдовшою і об'ємною з них є історія життя сера Уїнстона Черчилля. Вона займає більше 22 томів книг.

Багато історичних бібліотек створювалися сотнями років. І цінність деяких екземплярів таких книг оцінюється дуже високо. Для збереження їх всі книги були закріплені ланцюгом, щоб не можна було винести книгу з будівлі.

Цікаві факти про українських письменників 

Іван Франко був першим професійним українським письменником, який відважився жити з праці пера. Не мав державної роботи, не мав жодних нагород, не мав кафедри в університеті.

Леся Українка вже в 5 років вона почала самостійно писати п'єси, а в 8 років - написала свій перший вірш. Але в 10 років у дівчинки почалися серйозні проблеми зі здоров'ям: у Лесі Українки діагностували туберкульоз кісток. Із цієї причини Лесі Українці довелося поставити хрест на музичній кар'єрі. Вона знала більше 10 іноземних мов, європейські і слов'янські мови (російську, польську, болгарську та ін.), а також давньогрецьку, латинську, що свідчило про її високий інтелектуальний рівень.

В. Сухомлинський мав неабияку силу волі, вирізнявся поміркованістю, надзвичайною скромністю, людяністю,  працездатністю (вставав щодня о четвертій годині ранку й писав власні твори до восьмої).

Михайло Коцюбинський так і не отримав вищої освіти, але був високоосвідченою людиною. Був знайомий з Іваном Франком, М. Лисенком - який був його кращим другом, також з Василем Стефаником, Оленою Пчілкою, Лесею Українкою та Михайлом Старицьким.

Котляревський віддав 25 років службі на посаді наглядача (директора) дому виховання дітей бідних дворян у Полтаві. За це, власне, й одержав від царя чин майора.


Цікаві факти про книги

*Найтовстіша у світі книга - англійський словник, що містить 8600 сторінок.

 *Найбільшою книгою у світі є, видана у 1976 році у Денвері (штат Колорадо, США), «Суперкнига»,розмір якої становить 274 на 307 сантиметрів, а вага - 252 кг 600 г, яка налічує 300 сторінок.

*Однією з найменших книг є томик віршів Т. Г. Шевченка «Кобзар», який створив мікромайстер Микола Сядристий. Книга складається із 12 сторінок, кожна площею 0,6 квадратного міліметра. Перегортати сторінки можна тільки загостреним кінцем людської волосини. Книга зшита павутинкою, обкладинка зроблена з пелюстки безсмертника. На обкладинці - портрет поета та зображення хати, де він народився.

*Найбільше видання у світі - це багатотомна збірка «Акти і публікації Британського парламенту 1800-1900 років». Усі томи збірки важать разом 31 тонну. Для того, щоб їх прочитати, потрібно понад 6 років.

*Перлиною слов'янської поліграфії вважається книжка «Байки» І. Крилова, видана в Санкт-Петербурзі у 1856 році. Книга менша за поштову марку, тому читати її можна лише за допомогою лупи.

*Однією з найбільших старовинних книг є гігантський атлас вагою 120 кг, який знаходиться в Державній бібліотеці в Німеччині. Виданий він у 1661 році і має розміри 170 на 110 см.

*Стародавні люди писали на каменях, стінах печер за допомогою малюнків. Це було піктографічне письмо.

*На стінах храму у Фівах вирізьблено найдавніший літопис. Стіни ці є своєрідними сторінками книги, найбільшої у світі за своїми розмірами - кам'яні аркуші її сягають до сорока метрів у ширину.

*У давнину існували глиняні книги. У таких книгах писали загостреними паличками. Глину сушили, випалювали на вогні. Такі книги буди важкі та незручні у користуванні.

*У Стародавньому Єгипті книги писали на папірусі. Папірус - болотяна рослина зі стеблом висотою 4-5 метрів. Стебла папірусу розрізали на тонкі смужки, розкладали їх так, щоб край однієї смужки заходив за край іншої. Краї склеювали. Наступний шар тонких смужок накладали перпендикулярно до першого.Накладені смужки пресували, просушували. Написану на папірусі книжку згортали в сувій (найдовший сувій - понад 40 метрів).

*До XIV століття книги писали на пергаменті (за назвою м. Пергам, де його вперше виготовили). Пергамент виробляли зі шкіри молодих телят, ягнят, кіз.

*Писали на пергаменті чорнилом та різнокольоровими фарбами. Чорнило робили із сажі, фарби з відвару кори вільхи та дуба. Заголовки, ініціали, великі букви виводили червоною фарбою. Використовували також охру - світло-жовту фарбу, лазур, золото, срібло.

*Усі рукописні книги переплітали. Палітурку виготовляли з дерев'яних дощок, обтягнутих шкірою, парчею,оксамитом або атласом. Потому прикріплювали металеві бляхи, аби книжки довше зберігалися. Зверху одягали срібні або золоті обкладки. Верхню кришку прикрашали дорогоцінним камінням, перлами.

*Першим почав відливати металеві букви (з них складали слова, зі слів - рядки, з рядків - сторінки) німець Йоганн Гуттенберг, який жив у місті Майнці в середині XV століття.

*Нещодавно стало відомо, що китаєць Бі Шен ще в XI столітті друкував книги з форм, складених з окремих ієрогліфів.

*Перша друкована книга «Львівський апостол» в Україні з'явилася у 1574 році. її надрукував Іван Федоров,який випередив іноземних майстрів, так як винайшов спосіб друкування тексту двома фарбами одразу.

*Слов'янська писемність виникла у IX столітті. Було створено дві азбуки: «глаголицю» («глагол» - писати) та «кирилицю» (на честь їі автора Кирила).

*Перша бібліотека виникла майже 8000 років тому. Мешканці Давньої Месопотамії писали на глиняних дощечках за допомогою тонкої палички, яка називалася «клин», а спосіб письма називався «клинопис». Дощечки випалювались, а найцінніші з них вміщувались у спеціальні конверти з глини, щоб не псувалися. Археологи знайшли тисячі таких дощечок, які зберігалися в палацах і були розсортовані в залежності від їх тематики.

*Бібліотеки Давнього Єгипту знаходилися у храмах. їх охороняли священики. Єгиптяни писали на папірусі, який потім згортали в сувій і зберігали у скринях або на полицях.

*Найзнаменитіша бібліотека була в Олександрії. Вона виникла приблизно у трьохсотому році до нашої ери. Там зберігалися понад 700000 сувоїв папірусу. Усі сувої були класифіковані за 120 темами і описані в каталогах.

*Давні римляни першими здогадалися будувати публічні бібліотеки. Юлій Цезар створив систему публічних бібліотек. Після його смерті вони почали користуватися особливою популярністю. Багаті мешканці Риму спеціально засновували бібліотеки для незаможних, а також збирали величезні колекції книг для себе.

Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати